تحقیق درباره روش تحقیق زمین لرزه

تحقیق درباره روش تحقیق زمین لرزه

تحقیق-درباره-روش-تحقیق-زمین-لرزهلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 33 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏1
‏فصل اول
‏كليات تحقيق
‏3
‏1-1 ‏مقدمه
‏امروزه بخش وسيعي از پژوهش‏‌‏ها در ژئومورفولوژي به بررسي عكس‏‌‏العمل رودخانه‏‌‏ها نسبت به تكتونيك، آب و هوا و ناهمواريهاي سطح زمين مربوط مي‏‌‏گردد. تمام پژوهش‏‌‏ها به اين نتيجه منجر شده‏‌‏اند كه مورفولوژي رودخانه‏‌‏ها مي‏‌‏تواند براي دستيابي به ناآراميهاي موجود در منطقه مورد استفاده قرار گيرد. چرا كه تغييرات آهنگ فرازگيري در يك منطقه موجب تغيير شيب بستر آبراهه‏‌‏ها و رودخانه‏‌‏ها مي‏‌‏گردد. بطور كلي در بخش‏‌‏هايي از زمين كه پوسته براي دوره‏‌‏هاي زماني طولاني ناپايدار بوده است تغيير شكلهاي تكتونيكي فعال باعث بروز يك پاسخ رودخانه‏‌‏اي خواهند شد. بنابراين محاسبه شاخص شيب آبراهه‏‌‏ها و رودها مي‏‌‏تواند ديد بسيار خوبي از تكتونيك فعال منطقه به دست دهد. البته اگر همگام با افزايش فرازگيري تكتونيكي، شيب بستر آبراهه‏‌‏ها و رودها افزايش نيابد اين حاكي از آن است كه فرآيندهاي فرسايش بستر بطور مؤثرتر عمل نموده‏‌‏اند. اين وضعيت در مناطق با سنگهاي سست و خرد شده مي
‏3
‏‌‏تواند اتفاق بيافتد. بنابراين هرگونه ارزيابي تكتونيكي با استفاده از شاخص شيب آبراهه‏‌‏ها و رودها بايد با توجه به مقاومت سنگهاي موجود در منطقه صورت پذيرد. هرچند در بسياري موارد، تفكيك اثرات ناشي از تكتونيك فعال و مقاومت سنگها مشكل مي‏‌‏باشد. نكته ديگر اين است كه شاخص شيب رودخانه‏‌‏ها شديداً به ميزان جابجايي گسلها بر روي پيشاني كوهستان وابسته است. افزايش ميزان جابجايي گسلها در پيشاني كوهستان موجب افزايش مقادير شاخص شيب رودخانه‏‌‏ها مي‏‌‏گردد.
‏در اين پژوهش ابتدا شاخص شيب تمام آبراهه‏‌‏ها و رودهاي موجود در استان زنجان محاسبه مي‏‌‏گردد و سپس از طريق بررسيهاي صحرايي و تعيين مقاومت سنگهاي موجود در هر ناحيه، سعي مي‏‌‏شود اثرات ناشي از تكتونيك فعال و مقاومت سنگها از هم تفكيك شده و به اين طريق ميزان تكتونيك فعال و حركات نئوتكتونيكي منطقه ارزيابي گردد.

 

دانلود فایل

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *