تحقیق درباره حسابداری از ديروز تا امروز

تحقیق درباره حسابداری از ديروز تا امروز

تحقیق-درباره-حسابداری-از-ديروز-تا-امروزلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 25 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏2
‏حسابداری از ديروز تا امروز
‏شايد زمانی كه لوكاپاچولی درسال 1494 ميلادی پايه های اصلی حسابداری را در اروپا بنا می كرد حتی گمان نمی كرد كه روزی حسابداری تا اين حد پيشرفت كند‏. ‏
اگر بخواهيم حسابداری و تاريخچه آن را بررسی كنيم بايد به سالها پيش از لوكاپاچولی برگرديم‏. ‏خوارزمی‏، ‏دانشمند معروف ايرانی برای اولين بار درباره مفهوم صفر‏، ‏شيوه نگارش نشانه ای اعداد و شمارش دهدهی در رساله ‘ جبر و مقابله ‘ توضيحاتی را داد و جالب است كه بدانيد سيستم دهدهی كنونی در واقع ترجمه اين رساله است كه بوسيله لئونارد فيبوناچی در ايتاليا انجام گرفت و از آن طريق عالمگير شد‏.
‏می توان گفت كه پيشرفت حسابداری در اواخر قرون وسطی مديون سوداگران است‏. ‏زيرا به همين دليل بود كه سيستم های حسابداری به تدريج پيشرفت كرد و جايگزين سيستمهای قديمی تر شد‏. ‏البته نقش رشد اقتصادی را نميتوان ناديده گرفت‏.
‏لوكاپاچولی در قرن 15 ميلادی رساله ای نوشت و فصلی از اين رساله را به حسابداری اختصاص داد و برای نخستين بار سيستم حسابداری دو طرفه را توصيف و دفاتر اصلی حسابداری را تشريح كرد‏. ‏جای تذكر است كه محمد بن محمد ابوالوفای بوزجانی در قرن دهم ميلادی يعنی پنج قرن قبل از لوكاپاچولی رساله ای به نام ‘ ضروريات علم حساب برای كاتبان و كاسبان ‘ نوشت كه راهنمای خوبی در حساب عملی بود‏. ‏اما متأسفانه پژوهشی درباره اين كتاب صورت نگرفت‏.
‏در طول دو قرن بعدی تنها يك پيشرفت عمده در حسابداری دوبل اتفاق افتاد و آن تفكيك اموال شخصی حاكم از حسابهای دولتی و تفكيك اموال شخصی تاجر از حسابهای تجارتخانه توسط سيمون استوين رياضيدان هلندی بود
‏2
‏(‏فرض تفكيك شخصيت‏). ‏در نتيجه حساب سرمايه در سيستم حسابداری دوبل ايجاد شد‏.
‏با توجه به پيشرفتهای انجام شده از نظر اقتصادی و اجتماعی عناصر اصلی سيستم حسابداری دوبل همچنان بدون تغيير باقی مانده است‏. ‏دليل بقای اين سيستم در اين فاصله طولانی‏، ‏سادگی اصول‏، ‏انعطاف پذيری و قابليت آن در ثبت‏، ‏انتقال و گزارش اطلاعات متنوع در قالب صورتهای قابل اعتماد و مفهوم است‏.
‏البته پيشرفتهايی از نظر روشها و شيوهای حسابداری صورت گرفته است و شاخه هايی در حسابداری پديد آمده است‏. ‏اما تمام آنها مبتنی بر سيستم حسابداری دوبل يا دو طرفه است‏.
‏مهمترين اين شاخه ها عبارتند از‏:‏ حسابداری صنعتی‏، ‏حسابداری مالی‏، ‏حسابرسی‏، ‏حسابداری دولتی و حسابداری مديريت‏.
‏در تعريف حسابداری …
‏هر واحد تجاری اعم از دولتی يا غير دولتی، انتفاعی يا غير انتفاعی در جريان فعاليتهای خود در طول زمان، معاملات و عمليات مالی متعدد و متنوعی نظير خريد و فروش اموال، کالاها و خدمات، دريافت و پرداخت پول، اخذ و بازپرداخت وام و تسهيلات مالی انجام می دهد. اين معاملات و عمليات و وقايعی نظير کهنگی و فرسودگی اموال که به تدريج و با مرور زمان رخ ميدهد بر موسسه اثر مالی می گذارد. حسابداری رشته ای از دانش است که با کاربرد آن، اطلاعات مربوط به معاملات و عمليات مالی و رويدادهای دارای اثر مالی بطور منظم:
‏جمع‏ ‏آوری،‏ ت‏جزيه‏ ‏و‏ ‏تحليل، اندازه گيری (فرض واحد اندازه گيری بر حسب پول)،
‏ثبت (به ترتيب وقوع)، طبقه بندی (در گروههای همگن) و
‏تلخيص و تجميع (صورتهای مالی)
‏3
‏ميشود و در قالب گزارشهای مفهوم در اختيار اشخاصی قرار می گيرد که می خواهند درباره امور موسسه يا داد و ستدهای خود با آن آگاهانه تصميم بگيرند. همان طور که در بالا گفتيم حسابداری رشته ای از دانش است؛ اما آيا واقعاْ اين طور است؟
‏درباره حسابداری تعاريف مختلفی وجود دارد که حسابداری را علم، فن، فرآيند و حتی هنر ناميده اند.
‏در يک نگاه کلی فن و هنر بودن حسابداری کاملاْ کنار گذاشته می شود. اما اين مطلب باقی می ماند که آيا حسابداری يک شاخه از علم و دانش است و يا يک فرآيند؟
به نظر من حسابداری بيشتر از اينکه يک علم باشد يک فرآيند است. زيرا در يک سيکل کامل اطلاعات به عنوان ورودی سيستم وارد ميشوند و صورتهای مالی به عنوان خروجی، خارج ميشوند. پس ناگفته پيداست که حسابداری يک سيستم است که اطلاعات، ورودی آن و صورتهای مالی به عنوان آخرين مرحله از عمليات حسابداری به عنوان خروجی آن در نظر گرفته ميشوند.
‏همين پيروی از يک سيکل منظم دليلی است برای فرآيند بودن حسابداری. امروزه يک سيستم حسابداری خوب و منطبق با نيازهای موسسه رمز موفقيت يک موسسه است. سيستم حسابداری که بهتر و کارا تر عمل کند، می تواند موسسه را به اهداف خود نزديکتر کند. زيرا اين نوع سيستم مديريت را آگاه ميکند که هر تصميم را در چه زمان و چگونه بايد عملی کرد.

 

دانلود فایل

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *